Информация за съгласие
Използваме бисквитки, за да подобрим потребителското изживяване и да анализираме производителността.
Избери регион:
На този извор през 1882 година е направен първият химичен анализ на минерална вода в България, като с това се поставя началото на организираното балнеолечение у нас. Тогава правителството на Източна Румелия издава първия "Правилник за експлоатация на хисарските бани". Първата баня е от 1903г, открита от Цар Фердинанд с „царска баня“, а след това е достроена и от сина му - Цар Борис III. Общинската „Момина баня“ отвори врати след четиригодишен основен ремонт през 2026г на стойност 3.8 млн. лв. Превърната е в спа център с баня (малки мъжко и женско отделения) и „Царска баня“. Банята предлага душове, курни и малък басейн с температура 37-38С, в който могат да се съберат 4-5 души. Спа-зоната предлага голям басейн (запазен от старата турска баня) с температура 42С, сауна, парна баня и ледено корито. „Царската баня“ е предвидена за 4 души с басейн и релакс зона. Много известен е античният тухлен надпис, както и „римският зид“, които са част от едното помещение с басейн. Пред входа на банята, на по-ниска площадка, се намира павилионът за водоналиване „Момина баня“.
Огромната балнеолечебница, собственост на СБР-НК, известна като „Новата Момина баня“ е изоставена и не функционира от близо 20 години. Сградата е с внушителни размери и се намира в горната част на парк “Момина баня”, точно зад цветния туристически надпис „ХИСАРЯ“ и съвсем близо до старата баня. Тази сграда разполага с едни от най-прекрасните мраморни басейни, които сме посещавали.
Банята е построена през 1928 г. с доброволен труд на местната общност. Великолепният някога парк е с площ от 96 дк. (и над 40 дървесни вида), а сред него се намира великолепна сграда, наподобяваща дворец. Това е била минералната баня на Красново! Сега до банята стига черен път. Местното население с доброволен труд построява сградата с мечтата това място да стане истински минерален курорт и са положили големи усилия това да се случи. През социализма са построени множество почивни домове и станции, които впоследствие са приватизирани и продадени. Сградата на банята е била отдадена на концесия. Концесионерът е направил доста намеси в сградата - запазил е само едното отделение като баня, другото е превърнал в басейн, който се ползва с бански, построил е допълнителна сграда за хотел, долепена до банята. Никоя институция не е преценила, че сградата е архитектурна ценност и не може без одобрение да се пристроява и разрушава първоначалната ù архитектура! След приключване на концесионния договор Красновски минерални бани става собственост на Община Хисаря , която няма интерес да развива банята. Персоналът е много любезен. Класическата баня се ползва със следния график: четни дати – Мъже / нечетни дати – Жени.
Минерална баня “Банче”е известна с лечебните качества и се позва от древни времена. Балнеолечебницат разполага с мъжко и женско отделение в две почти еднакви сгради. Басейните (тип кладенци) към отделенията се захранват от извор каптиран директно под тях водата достига в през порести плочи. Освен басейните във всяко от отделенията има по 7 душа и 1 курна. Поради строеж в близост до сградите дебитът към басейните е намалял и опресняването на водата значително се забавя. Южно от баня “Банче” се намира открита калолечебница и също разполага с мъжки и женско отделение. Работи между юни- септември, като разполага общо с три басейна и 14 бр. душове към тях. Лечебната минерално-торфена кал с минералната вода влияят комплексно и се постига отличен лечебен ефект.
Стара минерална баня с един брой басейн, курни, зона с душове и обществена пералня в пристройка към сградата. Захранва се от Столетовския минерален извор, който се намира на 880 м. от центъра на с. Столетово. Каптирането на минералната вода е осъществено през 1927 г. Темературата на извора е 33°С. Сградата е масивна, на едно ниво. В лошо състояние е, но е планиран ремонт. Интересно е решението на курните, които са успоредно на басейна и той, преливайки, пълни коритата им.